skip navigation

Target USA CUP Weekend Tournament champions crowned on Sunday

07/14/2019, 9:00pm CDT
By Barclay Kruse, NSC Chief Communications Officer

BLAINE, Minn. (July 14, 2019) – Champions were crowned in 26 divisions of the Target USA CUP Weekend Tournament Sunday, July 14.

After a day off on Monday, Target USA CUP will resume on Tuesday, July 16. The Opening Ceremonies will be held at 7 pm Tuesday evening. The ceremonies will feature the traditional Olympic-style parade of teams, the Target Sky Dive Team, special guest former Team USA player Jimmy Conrad, fireworks and post-ceremony concert.

This year’s tournament features 1,152 teams from 22 states and 19 countries, making it the largest youth soccer tournament in the Western Hemisphere. The weekend and week-long tournaments together will generate an estimated $36.4 million in economic impact.

It was a good year for Minnesota clubs, with nine different clubs winning a total of 10 titles. Northern Lights Soccer, Fusion, Minnesota Thunder Academy, North Suburban Soccer, St. Paul Blackhawks, Edina SC, Minneapolis United, Salvo SC, and St. Croix Academy captured championships.

Other U.S. states winning championships were Illinois (7), Wisconsin (3), Iowa (2), North Dakota (1) and South Dakota (1).

Brazil and Japan won a championship apiece.

Here are the championship scores:

11 Boys Red: Bears SA, (Ill.) 4, Esporte Clube Pinheiros Blue (Brazil) 3.

11 Boys White: Esporte Clube Pinheiros White (Brazil) 9, RBFC Red Devils (Minn.) 1.

11 Boys Blue: NLS Hurricanes (Minn.) 4, Gitchi Gummi Green (Minn.) 2.

12 Boys Red: Team Chicago Elite (Ill.) 2, Rockford Raptors (Ill.) 0.

12 Boys White: Neenah Heat (Wis.) 4, Rockford Olympic FC (Ill.) 1.

12 Boys Blue: Oregon SC Orange (Wis.) 4, NSSA Academy (Minn.) 0.

13 Boys Red: Iowa ODP Red (Iowa) 3, FC Lake County Elite (Ill.) 2.

13 Boys White: EMSSC Renegades (Ill.0 3, Lifezone FC Lions Blue (Ill.) 1.

14 Boys Red: Nido Aguila Chicago (Ill.) 2, St. Michael-Albertville United (Minn.) 0.

14 Boys White: , Esporte Clube Pinheiros (Brazil) 2, Elgin Halcones FC (Ill.) 0.

15 Boys Red: Lifezone FC Gladiators (Ill.) 1, Rockford Olympic FC (Ill.) 0.

16 Boys Red: Magic Soccer FC (N.D.) 3, Lifezone FC Gladiators (Ill.) 2.

17 Boys Red: Fusion SC Select (Minn.) 1, Tristate Revolution (Iowa) 0.

19 Boys Red: St. Croix Academy 01 (Minn.) 4, Rudbeckianska Gymnasiets IF (Sweden) 2.

 

11 Girls Red: MTA Junior Elite (Minn.) 2, Polonia Red Eagles (Wis.) 1.

11 Girls White: NSSA Academy (Minn.) 6, FC Lake County Black (Ill.) 5.

12 Girls Red: Polonia Red Eagles (Wis.) 3, Salvo SC South Steel (Minn.) 1.

12 Girls White: St. Paul Blackhawks Black (Minn.) 1, NSSA Academy Storm (Minn.) 0.

12 Girls Blue: NEW United SC Select (Wis.) 1, FC Lake County Black (Ill.) 0.

13 Girls Red: NSSA Academy (Minn.) 4, Tempo Storm (S.D.) 0.

13 Girls White: Mason City SC Ice (Iowa) 4, Magic Soccer SC Celtic (N.D.) 2.

14 Girls Red: HCSC Thunder (S.D.) 2, St. Paul Blackhawks 1.

15 Girls Red: Edina SC Premier (Minn.) 3, Tonka United Academy Blue (Minn.) 1.

16 Girls Red: Minneapolis United Copa (Minn.) 1, Bonivital Flames (Manitoba) 0.

17 Girls Red: Salvo SC Navy (Minn.) 2, St. Paul Blackhawks (Minn.) 1.

19 Girls Red: Tokiwagi Gakuen High School (Japan) 6, Salvo SC Orange 01 (Minn.) 0.

 

 

Tag(s): Press Releases