Quantcast
skip navigation
Home Start Here Team Central Tourney News USA CUP Community Fun Stuff

Hall of Champions


2014 USA CUP Champions

U19 Boys Gold Mpls United Black Minneapolis, Minnesota
U19 Boys Silver Centennial Cougars Lino Lakes, Minnesota
U19 Girls Gold Tokiwagi Gauken High School Sendai, Japan
U19 Girls Silver North Metro Velocity Andover, MN
U17 Boys Gold Mpls United Cyclones Minneapolis, Minnesota
U17 Boys Silver A CMYSA St. Cloud, Minnesota
U17 Boys Silver B Colegio Colombia Bogota, Colombia
U17 Girls Gold Euro FC Heat Rochester, Minnesota
U17 Girls Silver A SWU Fury Calgary, Alberta
U17 Girls Silver B Euro FC Angst Rochester, Minnesota
U16 Boys Gold Blaine Scorps Blaine, Minnesota
U16 Boys Silver A FYLKIR Reykjavik, Iceland
U16 Boys Silver B PSA Plymouth, Minnesota
U16 Girls Gold A Woodbury Revolution Woodbury, Minnesota
U16 Girls Gold B Dakota REV Venom Dakota County, Minnesota
U16 Girls Silver A FYLKIR Reykjavik, Iceland
U16 Girls Silver B HEADS United 9998G Erin Hillsburgh, Ontario
U15 Boys Gold Mpls United Premier Black Minneapolis, Minnesota
U15 Boys Silver A Haitian Initiative Port au Prince, Haiti
U15 Boys Silver B NW Kickers Brooklyn Park, Minnesota
U15 Girls Gold A FC Frederick 98 Fredrick, Maryland
U15 Girls Gold B Lake Simcoe Cyclones Lake Simcoe, Ontario
U15 Girls Silver A UNA Takedown Brainerd, Minnesota
U15 Girls Silver B Blizzard Dynamo Calgary, Alberta
U14 Boys Super Group Mpls United Black Minneapolis, Minnesota
U14 Boys Gold A Futbol Consultants Alajuelita, Costa Rica
U14 Boys Gold B CKSC Kickers Cleveland, Ohio
U14 Boys Silver A La Herradura Mexico City, Mexico
U14 Boys Silver B Ovrevoll Hosle IL 2 BærumOslo, Norway
U14 Girls Gold A North London Galaxy London, Ontario
U14 Girls Gold B MapleBrook Trench Maple Grove, Mn
U14 Girls Silver A ACE Milwaukee, Wisconsin
U14 Girls Silver B Becker Blaze Becker, Minnesota
U13 Boys Gold ACE North Premier Milwaukee, Wiscsoni
U13 Boys Silver A Academy Sports Club Grand Cayman, Cayman Islands
U13 Boys Silver B CMYSA Bulldogs St. Cloud, Minnesota
U13 Girls Gold Gloucester Impact Ottawa, Ontario
U13 Girls Silver A CMYSA Burn St. Cloud, Minnesota
U13 Girls Silver B Park Valley United St. Louis Park/Golden Valley, Minnesota
U12 Boys 11v11 Open St. Croix Academy Stillwater, Minnesota
U12 Boys Gold   Mpls United Black Minneapolis, Minnesota
U12 Boys Silver A ACE North Milwaukee, Wisconsin
U12 Boys Silver B Woodbury Dynamo Woodbury, Minnesota
U12 Girls 11v11 Open MTA 02 Inferno Twin Cities, Minnesota
U12 Girls Gold Winnipeg Phoenix FC Winnipeg, Manitoba
U12 Girls Silver Mpls United Heat Minneapolis, Minnesota
U11 Boys Gold Mpls United Black Minneapolis, Minnesota
U11 Boys Silver A Colegio Cristobal Colon Mexico City, Mexico
U11 Boys Silver B TRSA Titans Elk River, Minnesota
U11 Girls Gold A ELA Red Lake Zurich, Illinois
U11 Girls Gold B Melrose Winnipeg, Manitoba
U11 Girls Silver A Kenosha Crew Girls Kenosha, Wisconsin
U11 Girls Silver B South Metro FC Hammond Farmington, Minnesota

2014 USA CUP Weekend Champions

U19 Boys A-Flight St. Croix SC Red Devils Stillwater, Minnesota
U19 Girls A-Flight Dakota REV Rampage Dakota County, Minnesota
U17 Girls A-Flight Prior Lake Splash Prior Lake, Minnesota
U17 Boys A-Flight Palatine Celtic SC Palatine, Illinois
U16 Boys A-Flight USA ICE FC Allouez, Wisconsin
U16 Boys B-Flight Haitian Initiative Port au Prince, Haiti
U16 Girls Super Elite SC Waukesha Blue Waukesha, Wisconsin
U16 Girls A-Flight DASC Black Sioux Falls, South Dakota
U15 Boys A-Flight Mpls United Premier Black Minneapolis, Minnesota
U15 Girls A-Flight Mpls United Express Minneapolis, Minnesota
U15 Girls B-Flight Dakota REV Renegades Dakota County, Minnesota
U14 Boys Super Elite MTA 00 Blue Twin Cities, Minnesota
U14 Boys A-Flight San Jose FC Harvard, Illinois
U14 Girls A-Flight Waunakee Purple Warriors Waunakee, Wisconsin
U13 Boys A-Flight PSA Elite Plymouth, Minnesota
U13 Boys B-Flight MTA 01w Nike Twin Cities, Minnesota
U13 Girls A-Flight Appleton SC Blue Appleton, Wisconsin
U13 Girls B-Flight Lakeville Lightning Lakeville, Minnesota
U12 Boys A-Flight Croatian Eagles Red Franklin, Wisconsin
U12 Boys B-Flight Tempo SC Blaze Tea, South Dakota
U12 Boys C-Flight St. Charles Force Winnipeg, Manitoba
U12 Girls A-Flight FC United Thunder Red Cedar Rapids, Iowa
U12 Girls B-Flight NWISC Galaxy Spencer, Iowa
U11 Boys A-Flight Esporte Clube Pinherios Blue Sao Paolo, Brazil
U11 Boys B-Flight Esporte Clube Pinherios White Sao Paolo, Brazil
U11 Boys C-Flight Blaine Fury Blaine, Minnesota
U11 Girls A-Flight FC United Hurricanes Red Cedar Rapids, Iowa
U11 Girls B-Flight Rushmore Revolution Rapid City, South Dakota
U11 Girls C-Flight NWISC Galaxy Spencer, Iowa

2013 Schwan's USA CUP Champions Gallery

Below are the champions in every age group and flight from 2011 to the present

Schwan's USA CUP Champions 2013

Age Flight Team Hometown
U19 Boys Gold Mpls United Black Minneapolis, Minnesota
U19 Boys Silver Avhalot Blaine, Minnesota
U19 Girls Gold Tokiwagi Gakuen HS Sendai, Japan
U17 Boys Gold A St Croix Select 96 Red Stillwater, Minnesota
U17 Boys Gold B NLS Anoka/Ramsey, Minnesota
U17 Boys Silver  PSA Rebels Plymouth, Minnesota
U17 Girls Gold A St Catherine's Jets St Catherines, Ontario
U17 Girls Gold B BYSC Blitz Bloomington, Minnesota 
U17 Girls Silver A Big Sky Missoula, Montana
U17 Girls Silver B Southeast Shock Minneapolis, Minnesota
U16 Boys Gold Regional Proyecto Gol Heredia, Costa Rica
U16 Boys Silver A CMYSA Thunder St Cloud, Minnesota
U16 Boys Silver B Southeast Renegades Minneapolis, Minnesota
U16 Girls Gold A Tokiwagi Gakuen HS Sendai, Japan
U16 Girls Gold B STMA United Crew St. Michael-Albertville, Minnesota
U16 Girls Silver A Sault Civics Sault St Marie, Ontario
U16 Girls Silver B Centennial Storm  Lino Lakes, Minnesota
U15 Boys Gold South Suburban Academy  Chicago, Illinois
U15 Boys Silver A Bayamon Futbol Club Bayamon, Puerto Rico
U15 Boys Silver B Sault Civics Sault St Marie, Ontario
U15 Girls Gold  Centennial Cougars Premier Lino Lakes, Minnesota
U15 Girls Silver A WBL Shock White Bear Lake, Minnesota
U15 Girls Silver B PRHPSA San Juan, Puerto Rico
U14 Boys Gold Ela Elite Lake Zurich, Illinois
U14 Boys Silver A Cicero Mayas Cicero, Illinois
U14 Boys Silver B Euro FC Martins Rochester, Minnesota
U14 Girls Gold Maplebrook Rush Premier Maple Grove, Minnesota
U14 Girls Silver A Delta Coastal Sting Delta, British Columbia
U14 Girls Silver B Brainerd Blast Brainerd, Minnesota
U13 Boys Gold A Cruz Azul Seminario 2000 Mexico City, Mexico
U13 Boys Gold B Trebol FC Waukegan, Illinois
U13 Boys Silver A Cruz Azul La Noria 2000 Mexico City, Mexico
U13 Boys Silver B Woodbury SC Sounders Woodbury, Minnesota
U13 Girls Gold Northstar FC Blaine, Minnesota
U13 Girls Silver A Eclipse 2000 Fairbanks, Minnesota
U13 Girls Silver B North Metro Bombers Andover, Minnesota
U12 Boys 11v11 Open Vaughan Azzurri Bulldogs Vaughan, Ontario
U12 Boys Gold   Trops FC Niteroi Niteroi, Brazil
U12 Boys Silver A Rio de Janerio Select Carvalho Rio de Janeiro, Brazil
U12 Boys Silver B North Metro THE United FC Andover, MN
U12 Girls Gold South Simcoe United FC  New Tecumseth, Ontario
U12 Girls Silver A Eagan Wave Eagan, Minnesota
U12 Girls Silver B St Paul Blackhawks St Paul, Minnesota
U11 Boys Gold A Mpls United Black Minneapolis, Minnesota
U11 Boys Gold B South Suburban Academy  Chicago, Illinois
U11 Boys Silver A Colegios Colombia Bogota, Colombia
U11 Boys Silver B PSA Thompson Plymouth, Minnesota
U11 Girls Gold A Aurora Stingers Aurora, Ontario
U11 Girls Gold B NSSA Meloch Shoreview, Minnesota
U11 Girls Silver Gillette Edge  Gillette, Wyoming

2013 Schwan's USA CUP Weekend Champions Gallery

Schwan's USA CUP Weekend Champions 2013

Age Flight Team Hometown
U19 Boys A-Flight St Croix Academy Rossoneri Stillwater, Minnesota
U19 Girls A-Flight Dakota Rev Premier Rosemount, Minnesota
U17 Boys A-Flight Thunder Bay Chill Thunder Bay, Ontario
U17 Girls A-Flight KASA Net Rippers Kimberly, Wisconsin
U16 Boys Super Elite MTA 96/97 Blue Twin Cities, Minnesota
U16 Boys A-Flight Inter FC Select Palo Hills, Illinois
U16 Girls Super Elite Tokiwagi Guaken HS Sendai, Japan
U16 Girls A-Flight Thunder Bay Chill Thunder Bay, Ontario
U15 Boys A-Flight RYSA Scorpions Rochester, Minnesota
U15 Boys B-Flight BSA Elite Bettendorf, Iowa
U15 Girls A-Flight MTA 98 Blue Twin Cities, Minnesota
U14 Boys Super Elite St Croix Academy Inter Stillwater, Minnesota
U14 Boys A-Flight Haitian Initiative Port-au-prince, Haiti
U14 Girls Super Elite MTA 99 ECNL Twin Cities, Minnesota
U14 Girls A-Flight EPSC X-Treme Eden Prairie, Minnesota
U13 Boys A-Flight EC Pinheiros Sao Paulo, Brazil
U13 Girls A-Flight HCSC United Aberdeen, South Dakota
U13 Girls B-Flight CV Wave Chippewa Falls, Wisconsin
U12 Boys A-Flight Elgin Pumas Elgin, Illinois
U12 Boys B-Flight SSC Diablos South Sioux City, Nebraska
U12 Boys C-Flight EC Pinheiros Sao Paulo, Brazil
U12 Girls A-Flight TESC Select Elmhurst, Illinois
U12 Girls B-Flight FC Midwest Cedar Falls, Iowa
U11 Boys A-Flight St Croix Academy Stillwater, Minnesota
U11 Boys B-Flight Jocquey Club de Sao Paulo Sao Paulo, Brazil
U11 Boys C-Flight EC Pinheiros Sao Paulo, Brazil
U11 Girls A-Flight Lakeville Starz Lakeville, Minnesota
U11 Girls B-Flight FCNW Winnipeg, Manitoba
U11 Girls C-Flight FC United Hurricanes Cedar Rapids, Iowa

Schwan's USA CUP 2012 Champions

Flight Team Name City
19 Boys Gold "A" Florø SK Florø, Norway
19 Boys Gold "B" Prince Albert Celtics Prince Albert, Saskatchewan
19 Boys Silver Universidad La Salle Mexico City, Mexico
19 Girls Gold "A" Tokiwagi Gauken HS Sendai, Japan
19 Girls Gold "B" Victoria Edmonton, Alberta
19 Girls Silver Lakes United FC Chisago Lakes, Minnesota
17 Boys Gold "A" Florø SK Florø, Norway
17 Boys Gold "B" North Metro AJAX Andover, Minnesota
17 Boys Silver Centro Universitario Mexico Mexico City, Mexico
17 Girls Gold "A" St Catherines Jets St Catherines, Ontario
17 Girls Gold "B" EPSC Eagles Eden Prairie, Minnesota
17 Girls Silver IL Bjarg Bergen, Norway
16 Boys Gold Florø SK Florø, Norway
16 Boys Silver Detroit Lakes Detroit Lakes, Minnesota
16 Girls PUMA Super Group Tokiwagi Gauken HS Sendai, Japan
16 Girls Gold MBSA Chargers Maple Grove, Minnesota
16 Girls Silver "A" PRHPSA San Juan, Puerto Rico
16 Girls Silver "B" Orono Thunder Orono, Minnesota
15 Boys Gold Florø SK Florø, Norway
15 Boys Silver "A" Tenancingo Youth SC Tenancingo, Mexico
15 Boys Silver "B" Rebels SC Champlin, Minnesota
15 Girls Gold MTA 97 Blue Twin Cities, Minnesota
15 Girls Silver "A" Euro FC Rochester, Minnesota
15 Girls Silver "B" Euro FC-2 Rochester, Minnesota
14 Boys PUMA Super Group Minneapolis United Black Minneapolis, Minnesota
14 Boys Gold UNIDAD 98s Regina, Saskatchewan
14 Boys Silver "A" Escuela Bauger Santo Dominingo, Dominican Republic
14 Boys Silver "B" NLS Galaxy Ramsey, Minnesota
14 Girls PUMA Super Group NMSC Panthers 98 North Mississauga, Ontario
14 Girls Gold BFSC Fire Storm Burnsville, Minnesota
14 Girls Silver "A" Shakopee Sabres Shakopee, Minnesota
14 Girls Silver "B" CRSA Fire Coon Rapids, Minnesota
13 Boys Gold Cicero Mayas Cicero, Illinois
13 Boys Silver "A" Colegio Vista Hermosa Orange Mexico City, Mexico
13 Boys Silver "B" CJSL New York City, New York
13 Girls Gold MBSA Red Rush Maple Grove, Minnesota
13 Girls Silver "A" NLS Thunderbolts Ramsey, Minnesota
13 Girls Silver "B" Minneapolis United Wizards Minneapolis, Minnesota
12 Boys Gold EPSC Explosion Eden Prairie, Minnesota
12 Boys Silver "A" Rio De Janeiro Select Rio de Janeiro, Brazil
12 Boys Silver "B" Edgars Youth Programme Kampala, Uganda
12 Girls Gold Spartan FC Select Northbrook, Illinois
12 Girls Silver "A" Ela SC Lake Zurich, Illinois
12 Girls Silver "B" NSSA Galaxy Shoreview, Minnesota
11 Boys Gold "A" UNAM Oro Mexico City, Mexico
11 Boys Gold "B" PSA Rocks Plymouth, Minnesota
11 Boys Silver "A" St Paul School Belen, Costa Riva
11 Boys Silver "B" CISC Velocity 01 Blue Anchorage, Alaska
11 Girls Open "A" Aurora Stingers Blue (A) Aurora, Ontario
11 Girls Open "B" CISC Velocity 01 White Anchorage, Alaska

Schwan's USA Cup Weekend 2012 Champions

Flight Team Name City
19 Boys Florø SK Florø, Norway
19 Girls Tokiwagi Gauken HS Sendai, Japan
17 Boys Florø SK Florø, Norway
17 Girls Appleton Goal Getters Appleton, Wisconsin
16 Boys vElite La Roca Premier 96 FD Layton, Utah
16 Boys "A" Florø SK Florø, Norway
16 Boys "B" Yankton Inferno Yankton, South Dakota
16 Girls vElite So Cal Blues Rancho Capistrano, California
16 Girls "A" Caledon Wildcats Caledon, Ontario
16 Girls "B" Lakehead Express Thunder Bay, Ontario
15 Boys Florø SK Florø, Norway
15 Girls BSA Select Bettendorf, Iowa
14 Boys "A" Brooklyn Italians Brooklyn, New York
14 Boys "B" Escuela Bauger Santo Dominingo, Dominican Republic
14 Girls "A" Centennial Cougars Lino Lakes, Minnesota
14 Girls "B" Phoenix SC Winnipeg, Manitoba
13 Boys "A" SSC Strikers South Sioux City, Iowa
13 Boys "B" PRHPSA San Juan, Puerto Rico
13 Girls "A" North Star FC North Metro, Minnesota
13 Girls "B" FCNW 1999 Winnipeg, Manitoba
12 Boys "A" South Suburban Academy Chicago, Illinois
12 Boys "B" Colegio Santo Americo Sao Paolo, Brazil
12 Girls "A" Princeton Tigers Princeton, Minnesota
12 Girls "B" Full Force SC Anchorage, Alaska
11 Boys "A" Mundelien Strikers Mundelien, Illinois
11 Boys "B" EC Pinheiros Sao Paolo, Brazil
11 Boys "C" Golden Valley Phoenix Golden Valley, Minnesota
11 Girls "A" Rockford Raptors 00/01 Rockford, Illinois
11 Girls "B" Futura FC Amore Raytown, Missouri
11 Girls 'C" CC United Firecrackers Chaska/Chanhassen, Minnesota

Schwan's USA CUP 2011 Champions

Division Team Hometown
19 Boys Puma Flight Valley United Cosmos Apple Valley, Minnesota
19 Girls Puma Flight Wayzata Rage Wayzata, Minnesota
11 Boys 8v8 A Bracket Ela Red Lake Zurich, Illinois
11 Girls 8v8 A Bracket MTA 00E Woodbury, Minnesota
12 Boys 8v8 Gold A Bracket Spartan FC Select Northbrook, Illinois
12 Boys 8v8 Gold B Bracket MTA Nike 99 Twin Cities, Minnesota
12 Girls 8v8 A Bracket Campton White St. Charles, Illinois
12 Girls 8v8 B Bracket Centennial Stampede Lino Lake, Minnesota
12 Boys 11v11 Open Flight MTA 99E Woodbury, Minnesota
12 Girls 11v11 Open Flight MTA 99 Nike Twin Cities, Minnesota
13 Boys Gold Flight Woodbridge Strikers Vaughan, Ontario, Canada
13 Girls Gold Flight PSA Dynamite Plymouth, Minnesota
14 Boys Gold Flight St. Paul United Elite St. Paul, Minnesota
14 Girls Gold Flight Prior Lake Splash Prior Lake, Minnesota
15 Boys Gold A Bracket Mpls United Black Premier Minneapolis, Minnesota
15 Boys Gold B Bracket Prior Lake United Prior Lake, Minnesota
15 Girls Gold Flight Cottage Grove United Cottage Grove, Minnesota
16 Boys Gold Flight VIVA Fortaleza Omaha, Nebraska
16 Girls Gold Flight BFSC Black Storm Burnsville, Minnesota
17 Boys Gold A Flight Mpls United Blue Premier Minneapolis, Minnesota
17 Girls Gold Flight Kolding Q Hedensted, Denmark
19 Girls Gold Flight Euro FC Rochester, Minnesota
11 Boys 8v8 B Bracket Rio Select 2 Rio de Janeiro, Brazil
11 Girls 8v8 B Bracket FC Northwest Winnipeg, Manitoba, Canada
12 Boys 8v8 Silver A Bracket Colegios Colombia Bogota, Colombia
12 Boys 8v8 Silver B Bracket Leones CDI 1 Mexico City, Mexico
13 Boys Silver A Flight Colegio Colombia Bogota, Colombia
13 Boys Silver B Flight Forest Lake Rangers Forest Lake, Minnesota
13 Girls Silver Flight Eagan Wave Eagan, Minnesota
14 Boys Silver A Bracket Rio Select 5 Rio de Janeiro, Brazil
14 Boys Silver B Bracket Rebels SC Champlin/Dayton, Minnesota
14 Girls Silver A Bracket Dos FC 96 White Kent, Washington
14 Girls Silver B Bracket Keliix Intra Minneapolis, Minnesota
15 Boys Silver A Bracket USSA Lighting Manteno, Illinois
15 Boys Silver B Bracket Bayamon Futbol Club Bayamon, Puerto Rico
15 Girls Silver A Flight Mpls United Flash Minneapolis, Minnesota
15 Girls Silver B Flight NSSA Cobalt Striker Roseville, Minnesota
16 Boys Silver Flight East York Dragans Toronto, Ontario, Canada
16 Girls Silver A Flight Selfoss Selfoss, Iceland
16 Girls Silver B Flight Euro FC Strikers Rochester, Minnesota
17 Boys Silver Flight Lobos BUAP Puebla Puebla, Mexico
17 Girls Silver Flight EMSSC Pride East Moline, Illinois
19 Boys Silver Flight Westside FC United Minneapolis, Minnesota

Schwan's USA Cup Weekend 2011 Champions

Division Team Hometown
16 Boys PUMA vElite Flight Albion SC San Diego, California
16 Girls PUMA vElite Flight Lamorinda United Lafayette, California
11 Boys 8v8 A Flight Crystal Lake Force Elite Crystal Lake, Illinois
11 Girls 8v8 A Flight KASA Revolution Kimberly, Wisconsin
12 Boys 8v8 A Flight Thunder Bay Chill Thunder Bay, Ontario, Canada
12 Girls 8v8 A Flight CSR Rapides Candiac, Quebec, Canada
13 Boys A Flight MTA 98 White Twin Cities, Minnesota
13 Girls A Flight SASA Xtreme Springfield, Illinois
14 Boys A Flight Linces Tamayo Chicago Chicago, Illinois
14 Girls A Flight Mahtomedi FC Mahtomedi, Minnesota
15 Boys A Flight Green Bay Lightning State Green Bay, Wisconsin
15 Girls A Flight Waterloo Phoenix Waterloo, Ontario, Canada
16 Boys A Flight Valley United Fusion Apple Valley, Minnesota
16 Girls A Flight Dakota Rev Rampage Apple Valley, Minnesota
17 Boys A Flight PSA Internationals Plymouth, Minnesota
17 Girls A Flight Eau Claire Magic Eau Claire, Wisconsin
19 Boys A Flight St. Croix Red Devils Stillwater, Minnesota
19 Girls A Flight MKSC Elite Milwaukee, Wisconsin
11 Boys 8v8 B Flight Bilingue San Ramon San Ramon, Costa Rica
11 Girls 8v8 B Flight WSEU Winnipeg, Manitoba, Canada
12 Boys 8v8 B Flight Bonivital-Lourenco Winnipeg, Manitoba, Canada
12 Girls 8v8 B Flight Wisconsin Rapids Kickers Wisconsin Rapids, Wisconsin
13 Boys B Flight Bonivital PD Winnipeg, Manitoba, Canada
13 Girls B Flight Dakota REV Venom Rosemount, Minnesota
14 Boys B Flight PRHPSA San Juan, Puerto Rico
16 Boys B Flight ASC Storm Appleton, Wisconsin
19 Boys B Flight West Fargo Renegades West Fargo, North Dakota
19 Girls B Flight CV White Cedar Falls, Iowa
11 Boys 8v8 C Flight West Fargo Flyers West Fargo, Iowa
12 Girls 8v8 C Flight MYSC 98 Wild Moorhead, Minnesota

Latest News

Sign up for our newsletter

Mobile App

Download the official mobile app of Schwan's USA CUP. View schedules and scores, follow your teams, get announcements and participate in the unique USA CUP mobile stream. Available in the App Store and Google Play.

Need fundraising help?

Learn how your team can raise funds for your trip to USA CUP! Learn more...

NSCtv at USA CUP

 Catch up on all the fun of USA CUP with our daily video show NSCtv at USA CUP. Did you make it on NSCtv?